poniedziałek, 30 czerwca 2008

poniedziałek

ładny poranek- rześki, ptaki krzątają się pogwizdując- wychowały już pierwsze pokolenie piskląt- pracusie
mam nadzieję, że nasz blog ożyje
im częściej będziemy pisac posty- najlepiej codziennie- tym lepiej dla uwidocznienia naszego bloga w przeglądarkach- teraz go po prostu nie widzą

****
zespół post polio to zmiana modelu życia:
życie super aktywne zmieniamy na nowy model pt: nic na siłę, słuchamy potrzeb ciała i zrelaksujemy się"

niedziela, 29 czerwca 2008

odpoczywanie jest trudne

lepiej póżno niż wcale
Próbuję oszczędzać siły, wypoczywac bez poczucia winy, że nic nie robię, marnuję czas, a tu tyle zaległosci do nadrobienia. Wypoczynek z poczuciem winy nie jest prawdziwym wypoczynkiem. Mięśnie odpoczywają ale umysł pracuje i nie pozwala na regenerację sił...
****
zespół post polio = zmiana stylu życia:
życie aktywne ponad siły zamieńmy na życie w rytmie własnym = nic na siłę, słuchamy potrzeb ciała i zrelaksujemy się"

sobota, 28 czerwca 2008

pomyśl zanim coś zrobisz

pamiętaj, masz oszczędzać energię, wyluzuj się, organizuj pracę koncepcyjnie, mówiłam sobie,wciągnij chytrze innych chwal, nawet jak nie wyjszie perfekcyjnie- i jestem trochę mniej zmęczona
****
zespół post polio to zmiana modelu życia:
życie super aktywne zmieniamy na nowy model pt: nic na siłę, słuchamy potrzeb ciała i zrelaksujemy się"

piątek, 27 czerwca 2008

elektryczny koc

upał, a ja myślę już ze strachem o zimie. Boję się zimna
POSTANOWIŁAM KUPIĆ SOBIE KOC ELEKTRYCZNY (za radą Miśki)!!!!
ALE JESZCE NIE WIEM GDZIE..mam spore trudności z używaniem wielkich "oszołomowych sklepiszczy"
kto sie zna na kocach elektrycznych????

****
zespół post polio to zmiana modelu życia:
życie super aktywne zmieniamy na nowy model pt:
nic na siłę, słuchamy potrzeb ciała i zrelaksujemy się"

pamiętnik niepełnosprawnej galaksy

Nie dość problemów. http://galaksy2004.blog.onet.pl/2,ID301509070,index.html
Znalazłam w necie informacje o tym, że grozi mi znaczne pogorszenie zdrowia. Oto co znalazłam:
"W końcu lat siedemdziesiątych zaczęły pojawiać się doniesienia, że u osób, które przebyły porażenną postać polio przed kilkudziesięciu laty, wystąpiły niespodziewane dolegliwości, takie jak nadmierna męczliwość, bóle mięśni i stawów oraz, co było najbardziej niepokojące, ponowne osłabienie siły mięśniowej. Ponieważ w ówczesnym piśmiennictwie medycznym mało było danych na temat późnych zmian neurologicznych u pacjentów po polio, początkowo wielu lekarzy bagatelizowało problemy zgłaszane przez chorych. Owi specjaliści mieli bowiem do czynienia z grupą objawów nie nazwanych - a bez nazwy w zasadzie nie ma choroby. Nadanie jej, nawet niedokładnej i etiologicznie mylącej, wprowadza przynajmniej element wiarygodności.
Wzrost liczby pacjentów doświadczających późnych skutków polio sprawił, że wreszcie osoby te zaczęły przyciągać uwagę środowiska medycznego. Na początku lat osiemdziesiątych wprowadzono termin "zespół postpolio". Dzisiaj jest on definiowany jako schorzenie neurologiczne prowadzące do wystąpienia grupy objawów u osób, które przebyły porażenną postać polio wiele lat wcześniej. Zaburzenia te pojawiają się zazwyczaj po 30-40 latach od ostrej fazy choroby. Najczęściej występującymi dolegliwościami są: postępujące osłabienie mięśni, męczliwość, spadek wydolności fizycznej oraz bóle - przede wszystkim mięśni i stawów. Rzadziej towarzyszy im zanik mięśni, trudności z oddychaniem i połykaniem oraz gorsza tolerancja na zimno. Największym problemem w zespole postpolio jest postępujące osłabienie.
Szczególnie narażeni na wystąpienie zespołu postpolio są pacjenci, którzy przebyli ciężką porażenną postać polio. Bywa jednak i tak, że zespół rozwija się u osób, które przeszły pozornie lekką postać choroby. Początek tych nowych objawów często bywa zdradliwy, choć w wielu przypadkach prawdopodobnie poprzedza je jakieś szczególne wydarzenie, na przykład niegroźny wypadek, okres dłuższego leżenia w łóżku, upadek lub zabieg operacyjny. Charakterystyczna jest opinia chorych, że kilka lat wcześniej podobna sytuacja nie spowodowałaby tak znacznego upośledzenia zdrowia i sprawności."

Strasznie sie przestraszyłam. Więc mam szansę na wylądowanie na wózku, uzależniona od innych. Boże słodki, co robić? Jestem kompletnie załamana. Wiem, że nie powinnam, ale to szybkie męczenie już jest jednym z objawów, które mam. Myslałam, że to dlatego, że przytyłam, ale to może być oznaka nawrotu choroby
http://galaksy2004.blog.onet.pl/2,ID301509070,index.html
http://galaksy2004.blog.onet.pl/2,ID301509070,index.html
****

czwartek, 26 czerwca 2008

otoczenie

Czy otoczenie też nie rozumie waszych dolegliwości?

****
zespół post polio to zmiana modelu życia:
życie super aktywne zmieniamy na "model nic na siłę, model słuchający potrzeb ciała i zrelaksowany"

polio a porzadek -z cyklu historie prawdziwe

Historie z życia 2

Poniższa historia, opowiedziana przez Charlesa Younger’a, nie jest niczym dramatycznym. Nie opowiada o używaniu Feng Shui do bogacenia się rodziny. Ma ona zaświadczyć o tym, co Feng Shui rzeczywiście może uczynić – przynieść ludziom szczęście.
W 1990 roku zdiagnozowano u mnie zespół post Polio. Chorowałem na Polio jako małe dziecko, a to co wiedziałem o zespole post Polio (PPS) to to, że jak się drugi raz zachoruje na Polio to się umiera. W rzeczywistości czułem się zmęczony, czytaj wykończony, przez większość czasu. Firma którą prowadziłem, upadła, ponieważ zabrakło mi sił na konieczne działania.

W tym samym czasie uczestniczyłem we wprowadzającym wykładzie o Feng Shui. Prowadząca poprosiła nas o przyniesienie planów mieszkań i ja to uczyniłem. Ona obejrzała mój plan i rzuciła kilka sugestii, które starałem się jak najdokładniej zastosować. Około sześć miesięcy później, siedziałem w salonie i podziwiałem widok; wtedy w moim umyśle zaświtała myśl że ja lubię swoje życie. To wydało mi się bardzo dziwne, ponieważ z pewnością istnieje lista powodów dla których powinno być odwrotnie. Byłem bliski bankructwa, goniłem resztką sił i nie miałem żadnych widoków na poprawę. Ale to wszystko nie miało jakoś znaczenia. Przez krótki moment myślałem że mi odbiło.

Gdybym nie był tak uparty, dawno już bym skojarzył, że to działanie Feng Shui miało w tym swój udział. To w rzeczywistości zabrało mi kilka lat i kilka przeczytanych książek zanim połączyłem te dwie sprawy. Jedna książka prowadziła do drugiej i następnej, a ja czułem się zagubiony. Wtedy odkryłem kurs korespondencyjny Josepha Yu i pochłaniałem go jak świąteczną czekoladę. Zachęta Mistrza Yu dodała mi odwagi do rozpoczęcia praktykowania. Najpierw pracowałem ze swoim mieszkaniem, potem z mieszkaniami rodziny i przyjaciół. Jestem przekonany, że oni traktowali mnie trochę jak szalonego, ale i oni także zaczęli widzieć rezultaty. Każdy rezultat wspierał moją wolę nauki i dalszego studiowania i to zaprowadziło mnie na wykłady. Podczas wykładów i w ciągu kursów, opuszczało mnie poczucie zagubienia, i coraz lepiej mi szło czytanie budynków i obserwowanie efektów Lecącej Gwiazdy w życiu ludzi.
Nie chcę sprawiać wrażenia nowonawróconego, ale ja naprawdę wierzę, że Feng Shui spowodowało cud w moim życiu. Wciąż mam PPS, łatwo się męczę i żyję skromnie, ale teraz prowadzę życie które jest produktywne, satysfakcjonujące i wierzę że wartościowe. Pomagam ludziom ulepszać domy i firmy, aby i oni mogli doświadczyć zadowolenia tak jak ja.
Moi klienci i studenci również donoszą o znaczących zmianach w życiu. Z pewnością nie wszyscy, ale to wystarczy abym wiedział że pracuję z zasadami, które mają głęboki wpływ na nasze życie.

Charles Younger„człowiek Feng Shui” cyounger@worldnet.att.net

HM a ludzie

Witam serdecznie wszystkich znanych i nieznanych jest mi niermiernie miło być z wami Nareszcie coś się dzieje ,mozże razem damy rade przesądom i zaniedbaniom miedycznym
Przepraszam ale zemnie żaden żurnalista dlatego nieczuje się zbyt komfortowo w roli twórcy bolga mam nadzieje ze z czasem poprawie swoje zdolności pozdrawiam

środa, 25 czerwca 2008

Cięzko będzie

,,a jako grupa wywalczymy oficjalne uznanie PPS jako jednostki chorobowejoraz model kompleksowego leczenia,,wywalczyć cokolwiek w kwestii tej naszej nowej choroby HM

dystymia

depresja - może towarzyszyć post polio, ale nie musi
Dystymia (depresja nerwicowa, depresyjne zaburzenie osobowości, przewlekła depresja z lękiem) - typ depresji charakteryzujący się przewlekłym (trwającym kilka lat lub dłużej) obniżeniem nastroju o przebiegu łagodniejszym niż w przypadku depresji endogennej. Szacuje się, że około 3% populacji ogólnej wykazuje objawy dystymiczne.
Ze względu na łagodniejsze niż w przypadku cięższych depresji objawy (zazwyczaj brak tendencji samobójczych), zazwyczaj pozostaje nierozpoznana i nieleczona, mając przy tym duży wpływ na życie chorego i jego bliskich.
Nieleczona dystymia może trwać nawet całe życie. Zazwyczaj chory tak bardzo przyzwyczaja się do ciągle obniżonego nastroju, że wydaje mu się on normalnym elementem jego osobowości - sporadycznie używana nazwa depresyjne zaburzenie osobowości sugeruje taką możliwość.
Test – czy to już depresja?
http://www.forumprzeciwdepresji.pl/activ_quiz.php
Depresja – poradniki dla pacjenta
http://www.forumprzeciwdepresji.pl/artykuly_pac.php?script=9_20

wtorek, 24 czerwca 2008

Późne następstwa poliomyelitis acuta i ich uwarunkowania w procesie rehabilitacji

Late effects of poliomyelitis acuta in the course of rehabilitation process
G. Cywińska-Wasilewska
Streszczenie:
Na podstawie 150 ankiet rozesłanych do pacjentów, którzy przebyli poliomyelitis aż przed 28-40 laty analizowano nowe objawy określane jako Zespół post-polio. Występują one u 28% osób, u których po poliomyelitis pozostały zaburzenia fzjologicznych mechanizmów ruchowych i deformacje w układzie szkieletawo-mięśniowym.
Najczęstsze nowe objawy to: bóle, osłabienie i obniżenie siły mięśniowej kończyn z niedowładami po polio jak i poprzednio uznawanych za zdrowe.
Najczęściej pogorszenie niedowładów dotyczyło m. peroneus long. m. iliopsoas i m. gluteus max.
Abstract:
On the basis of 150 questionaires, one stated that new symptoms of post polio syndrome (PPS) was present in 28% of patients 28-40 years after poliomyelitis ac. The most commonly new symptoms, that effects the neuromusculosceletal systems were: weakness with muscular atrophy, multiple aches and pains. Late onset weakness has been observed in muscles that were previously affected by polio as well as in muscles that were apparently unaffected by the original disease. The most frequent descrease of muscle strength was observed in m. peroneus long. n. iliopsoas and m. gluteus max.
znalazłam linka
http://www.post-polio.org/

niedziela, 22 czerwca 2008

osłabienie

osłabienie
1. (utrata sił)weakness.
2. (zmniejszenie)reduction; impairement.
osłabienie
weakness; (pogorszenie) impairment
ATTENUATION
weak -bez sił, słaby

sobota, 21 czerwca 2008

ZMĘCZENIE

PAMIĘTAJMY,
ŻE NIE MOZEMY SIĘ PRZEMĘCZAĆ
NIC NA SIŁĘ
ZNALEŹĆ RYTM WYSIŁKU I ODPOCZYNKU

słowniczek:
zmęczenie
n nt U fatigue; tiredness; weariness.
ZMĘCZENIE MIĘŚNI ;MUSCLE-BOUND

męczliwość
męczliwość :fatigability
męczliwość miasteniczna :apocamnosis, apokamnosis

piątek, 20 czerwca 2008

DLACZEGO H14

W latach sześćdziesiątych chorobę Heinego Medina określano jako H14. Nazwa wzięła się stąd, że wysokiej rangi urzędnik ministerstwa zdrowia odczytał niewyraźnie napisany skrót HM jako H14.

listy od Miśki z Holandii (kopie archiwalne z ipon)

1.Witajcie ,
tu kolejna ofiara epidemii lat piecdziesiatych. Przeczytalam uwaznie wasze posty i chcialabym Wam sluzyc informacja. Od 20 lat mieszkam w Holandii i mam pelna informacje na temat nawrotu i przebiegu (HM) Polio ktore przeksztalca sie w Post Polio. My mamy tutaj preezna ogolnokrajowa organizacje stowarzyszajaca wszystkich chorych. Wlasnie w te sobote 15.09.br bylam na takim ogolnokrajowym spotkaniu. Pani profesor, specjalistka w tym temacie ,wspomniala o powstaniu w niedalekiej przyszlosci takiego stowarzyszenia na skale europejska. Wiec jezeli ten temat nie jest jeszcze dla Was zamkniety, czekam na pytania. Do tego czasu trzymajcie sie cieplutko (nietolerancja na zimno to jeden z objawow)
serdecznie pozdrawiam Miska
2.
Halo kochani,
niestety POST-POLIO SYNDROM ISTNIEJE NAPRAWDE.
Moze zaczniemy od poczatku.
Polio - poliomyelitis, czyli paraliz dzieciecy
Post - czyli po lub w nastepstwie
Syndrom - czyli kompleks lub zespol zjawisk
w skrocie mamy PPS -Postpolio Syndrom.
Po raz pierwszy zdiagnozowano grupe chorych w Stanach Zjednoczonych w 1988 roku .
Ludzie, ktorzy w dziecinstwie chorowali na Polio (Haine-Medina po polsku , a tak naprawde nie wiem skad sie wziela ta polska nazwa?) po latach "normalnego" funkcjonowania zaczeli borykac sie z nowymi objawami tej choroby jak na przyklad :
- nienormalnie szbkie meczenie sie,
- w duzym stopniu zmniejszona wytrzymalosc fizyczna,
- bole miesni i stawow,
- zmniejszona sila miesni rowniez w poprzednio zdrowych czesciach ciala,
- nietolerancja na zmiany temperatury, przede wszystkim zimno,
- klopoty z oddychaniem,
- u niektorych rowniez klopoty z polykiem.
Stwierdzono , iz nie kazdy kto kiedys chorowal na Polio rowniez bedzie mial POSTPOLIO.
Choroba ta bowiem atakuje na nowo osoby ktore chronicznie sie przemeczaja
. A o przemeczenie nie trudno gdy na przyklad jako kobieta zachodzisz w ciaze, rodzisz i wychowujesz dzieci.
Czy istnieje na to jakies lekarstwo? niestety moi drodzy musze Was i siebie zmartwic, jeszcze nie. Jedynym lekarstwem jest dbac o siebie, czyli nie doposcic do przemeczania sie. Na zasadzie usiadz zanim upadniesz.
każde przemęczenie kończy się spalaniem mięśni.
Mam nadzieje, ze troche Wam pomoglam w zrozumieniu swoich niewytlumaczalnych objawow choroby. Dobrze bylo by gdybyscie mogli rowniez zalozyc takie stowarzyszenie chorych tak jak to jest w wielu krajach Europy.
Serdecznie pozdrawiam Miska (od misia)
list2
alo moi drodzy,naprawde nie ma za co dziekowac, sama wiem jak to jest borykac sie z problemem, ktorego oficjalnie "nie ma",. Rowniez i tutaj nie wszyscy lekarze wiedza o istnieniu postpolio. Latami chodzilam do lekarza ktory traktowal mnie jak hipohondryka. Po skontaktowaniu sie ze Stowarzyszeniem i otrzymaniu pierwszych oficjalnych informacji splakalam sie jak dziecko, bowiem nareszcie choroba, ktora i tak istniala miala nazwe.
Podam Wam pare stron internetowych, na ktorych mozecie znalezc duzo informacji oraz przekazac lekarzom aby w nich poszperali. Niestety sa to strony w jezyku angielskim, niemieckim lub holenderskim. Wiem, ze obecnie mlodziez w Polsce uczy sie wielu jezykow wiec warto.
- www.polio.sh to oficjalna strona niemiecka, ich stowarzyszenie to Bundesverband Polio e.V.
- www.post-polio.org to miedzynarodowa organizacja, ktora zajmuje sie pomoca chorym oraz edukacja lekarzy w tym temacie,
- www.postpolio.be, strona belgijska,
- www.postpolioinfo.com/PostPolio, strona amerykanska
- www.vsn.nl, strona holenderska.
****
A teraz jeszcze jedna bardzo wazna sprawa, a dotyczy ona ewentualnych operacji. Jak wszyscy wiedza narkoza jest niebezpieczna, rowniez dla zdrowego czlowieka, natomiast prawie nikt nie wie jaki ma wplyw na nasz organizm. W 1996 roku amerykanski doktor R.L. Bruno opublikowal artykol na ten temat pod tytulem
Preventing complikations in polio survivors undergoing surgery.
Po pierwsze przed operacja musza byc praeprowadzone badania pluc, lekarz anestezjolog musi wiedziec o przebytej chorobie polio, a teraz najwazniejsze;
tak zwana zasada 2;
- powinnismy otrzymac tylko polowe normalnej dawki narkozy,
- potrzebujemy 2 razy wiecej czasu by narkoza wyszla z naszego organizmu,
- potrzebujemy 2 razy wiecej srodkow przeciwbolowych przez podwojny okres czasu,
- musimy 2 razy dluzej pozostac w lozku niz osoby zdrowe,
- powinnismy 2 razy dluzej przebywac w szpitalu,
- powinnismy 2 razy dluzej przebywac na tzw. zwolnieniu lekarskim,
- potrzebujemy 2 razy wiecej czasu aby znowu "normalnie" zaczac funkcjonowac.
Mam nadzieje ze znowu troche Wam pomoglam,pozdrawiam
3
Witajcie moi drodzy,
Europejska organizacja stala sie faktem. Podczas miedzynarodowego spotkania w Como (Italie) podpisano akt powolujacy do zycia European Polio Union. Akt ten podpisaly nastepujace kraje; Belgia, Francja, Hiszpania, Wlochy, Szwajcaria, Niemcy, Anglia, Dania, Wegry oraz Holandia. Siedziba EPU znajduje sie w Wielkiej Brytanii ze strona internetowa www.postpolio.eu
W miedzyczasia dolaczylo sie pare innych krajow ,miedzy innymi Czechy, jednak Polska jest ciagle nieobecna. Powejsciu na strone internetowa EPU wejdzcie w "links" to znajdziecie tam wiele innych stron www.
Trzeba koniecznie zainteresowac tym tematem kogos w Warszawie, moze nawet jakiegos polityka? temat ten bowiem jest rowniez omawiany na lamach Komisji Europejskiej(...)
***
Hej,
Jak juz wczesniej wspomnialam, nie ma na to ratunku, ale takie ciepelko napewno dobrze wplywa na nasze schorowane miesnie i jezeli Ci chociaz troche ulzylo to wspaniale, tak trzymaj. Ja na przyklad nie zasne bez elektrycznego koca.
***
Najwazniejsze to sie nie przemeczac. Niestety powtarzam jeszcze raz nie ma na to lekarstwa wiec trzeba zadbac o to co pozostalo. Ktos niedawno pisal, ze po przemeczeniu (prace w domu)poczula sie lepiej moge tylko powiedziec ze nie ma postpolio. Bowiem kazde przemeczenie przy tej chorobie konczy sie "spalaniem"resztek miesni.
Pozdrawiam Miska
admin;
pozwoliłam sobie na skopiowanie miśkowych listów prawie że w całosci, ponieważ niosą ważne dla nas informacje z poza naszego polskiego grajdoła
Dziękuję Ci Miśko w imieniu postpoliowców
mam nadzieję że będziesz i tu też zaglądać, każde twoje uwagi zza granicy są cenne

zródło:
http://ipon.pl/forum/viewtopic.php?id=4810

środa, 18 czerwca 2008

zaproszenie

dziś jest środa, czerwiec
po przeczytaniu postów o postpolio na forach i problemach z adminem na ipon postanowiłam założyć bloga dla nas,
nas, czyli pps- ców (brzmi jak partia)
bo jesteśmy post-polio-syndrom-owcami
a tu jakieś owce
mimo problemów z nazwą zapraszam dp wspólnego pisania
bloga POST POLIO SYNDROM
http://postpoliosyndrom.blogspot.com/
PROPONUJĘ WSPÓLNE PISANIE BLOGA O POWTÓRCE Z ROZRYWKI
ZESPÓŁ- SYNDROM POST POLIO (PPS)
CZYLI BLOG PÓŻNYCH SKUTKÓW PRZEBYCIA H14 poliomyelitis anterior acuta
***
dziś czytałam wpisy na forumach vel forach
żądzą nami adminy
a tu możemy rządzić sami
***
zasada jest prosta- chętni do bycia współautorami bloga powinni mi podać swojego meila- wpiszę go do uprawnionych - i już się nie martwię- o adminowanie
ta emalia autora jest równocześnie kluczem/hasłem do pisania tego bloga (ale muszę ją wpisać do uprawnionych)
widzę sens w założeniu tego jako wspólnego bloga o post polio
mam nadzieję, że pomożemy sobie nawzajem
a jako grupa wywalczymy
oficjalne uznanie PPS jako jednostki chorobowej
oraz model kompleksowego leczenia

zachecam do wspólpracy
Barbara 1954 z polio od 1955
b54_55@NOSPAM.gazeta.pl
spontaniczny wpis nr1;
http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=488&w=72119687&v=2&s=0

POST POLIO pod 13

urodziłam się 1954
zachorowałam w 11 miesiącu życia -właśnie kiedy sobie zaczęłam chodzić
1955
i tak jak Wy, żyłam jakoś
i tak jak u Was, w wieku "dojrzałym" pojawiły się dolegliwości podstępnie
neurolożka (zaprzyjaźniona)uśmiechała się z tej mojej opowieści, że w necie piszą o zespole post polio
nie, taka jednostka chorobowa nie istnieje w Polsce itd
tp było dobrych kilka lat temu
wracam niechętnie to tego tematu, bo jest coraz gorzej...

Choroba Heinego-Medina (poliomyelitis, wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, H14)

Choroba Heinego-Medina (poliomyelitis, wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, H14)
— wirusowa choroba zakaźna wywoływana przez wirus polio (wirus zapalenia rogów przednich rdzenia kręgowego).
Nazwa tej choroby wywodzi się od nazwisk dwóch uczonych, którzy tę chorobę opisali: Jakob Heine (w roku 1840 jako porażenie dziecięce)
i Karl Oskar Medin (w roku 1890 jako ostrą chorobę zakaźną).
Do XIX w. występowała sporadycznie, później nastąpiła pandemia, obejmująca głównie półkulę północną. Liczba zachorowań drastycznie spadła po wynalezieniu skutecznych szczepionek.
Do organizmu wirus dostaje się drogą fekalno-oralną, a potem przez nabłonek jelit, gdzie się replikuje. Czas inkubacji to 9 do 12 dni. Następnie atakuje pobliskie węzły chłonne i układ krwionośny. Jest to wiremia pierwotna. Na tym etapie może dojść do wytworzenia przeciwciał, co hamuje rozwój zakażenia. Jest to tzw. zakażenie poronne. U osób, które nie opanowały pierwotnej wiremii, występuje wiremia wtórna, która jest znacznie bardziej nasilona. Wirusy rozprzestrzeniają się po całym organizmie. Receptory dla nich znajdują się w wielu komórkach, w tym w komórkach ośrodkowego układu nerwowego głównie rogów przednich rdzenia kręgowego, rdzenia przedłużonego i mostu.
Przebieg choroby jest różny, od łagodnego do śmiertelnego:
przebieg bezobjawowy – tak przebiega większość zakażeń poliowirusami.
zakażenie poronne – występują objawy nieswoiste
aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (nazywane "jałowym") – występuje u około 1% zakażonych. Zapalenie ustępuje samoistnie i zwykle nie daje powikłań.
postać porażenna – rozwija się u około 0,1% zakażonych:
postać rdzeniowa – charakteryzuje się porażeniami wiotkimi. Wirus atakuje motoneurony α. Powstałe porażenie jest zwykle asymetryczne. Zaatakowane są zwykle motoneurony grup mięśni proksymalnych (dystalne rzadziej) i kończyn dolnych (górne czasem też). Mięśnie unerwiane przez zaatakowane neurony z czasem zanikają (jest to wynik braku troficznego wpływu acetylocholiny). W przypadku polimyelitis utrata czucia zdarza się wyjątkowo rzadko, z tego powodu ten objaw z reguły wyklucza zakażenie poliowirusem.
postać opuszkowa – częstsza u dorosłych niż u dzieci. W tej postaci wirus atakuje struktury podstawy mózgu w tym jądra nerwów czaszkowych oraz ośrodek oddechowy i ośrodek krążenia w rdzeniu przedłużonym. Stanowi ona bezpośrednie zagrożenie życia.
postać opuszkowo-rdzeniowa – obejmuje zarówno rdzeń kręgowy i opuszkę (podstawę) mózgu. Rokowanie jest bardzo złe.
zapalenie mózgu – bardzo rzadkie, ale zwykle śmiertelne.
zespół poporażenny – tzw. zespół post-polio, występuje po 25-30 latach u 20-30% osób z przebytym porażeniem. Przyczyna nie jest poznana, ale zaobserwowano, że:
choroba obejmuje głównie mięśnie poprzednio względnie zaoszczędzone,
choroba postępuje na tyle wolno, że nie prowadzi do wyraźnego upośledzenia czynności mięśni.
Pierwszą skuteczną szczepionką przeciwko polio była szczepionka Koprowskiego – podawana była doustnie i zawierała atenuowanego wirusa. Została wyparta przez szczepionkę Sabina.
Obecnie stosuje się dwie szczepionki, są to:
szczepionka Salka (w literaturze anglosaskiej IPV – Inactivated Poliovirus Vaccine) – zawiera zabite wirusy podawane pozajelitowo (iniekcja). Wywołuje tylko odpowiedź ogólnoustrojową, wirusy nie kolonizują nabłonka jelit i nie pobudzają produkcji odpowiedniej Ig A.
szczepionka Sabina (w literaturze anglosaskiej OPV – Oral Poliovirus Vaccine, w zależności od ilości typów wirusa (I, II lub III) rozróżnia się: mOPV – monovalent OPV lub tOPV – trivalent OPV)- jest to szczepionka zawierająca żywe, atenuowane wirusy. Jest podawana doustnie.
Terminologia
Istnieje kilka sposobów zapisu nazwy tej choroby. Prawidłowa nazwa to wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego lub łacińska poliomyelitis. Nazwy przestarzałe i potoczne to:choroba Heinego i Medina;choroba Heinego-Medina;polio;paraliż dziecięcy;nagminne porażenie dziecięce
Historia
1938 Kampania zbierania darów „March of Dimes” (marsz dziesięciocentówek) na badania nad chorobą, zainicjowana przez Franklina D. Roosevelta, prezydenta USA.
1947 Hilary Koprowski rozpoczyna badania nad polio
1948 Jonas Salk identyfikuje trzy szczepy zarazka polio
1950 27 lutego szczepionka Hilarego Koprowskiego zostaje podana po raz pierwszy
1952 Wynalezienie przez dr. Salka szczepionki
1955 Pierwsza kampania szczepień w USA
1961 Albert Sabin opracowuje szczepionkę doustną

Ciekawostki
Nosicielami polio są lub byli m.in. znana polska działaczka humanitarna Janina Ochojska oraz czterokrotny prezydent USA Franklin Delano Roosevelt.

HASLO
p18e47X4